Podanie ruky, na ktoré nezabudnem

Autor: Kováč Matej | 22.2.2013 o 13:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

Objímte sa, hovorievala mi mama, keď som bola malá a mala som sa udobriť so sestrou. Teraz ma vždy vyzve, aby sme si aspoň podali ruky, keď už sa priečime chytiť jedna druhú okolo ramien. Bez problémov si vymeníme namosúrené pohľady a podáme si ledabolo ruky, akoby sa nič nedialo, no akonáhle púšťame jedna druhú, vieme, že sme opäť najlepšie kamarátky.

Podanie rúk malo odjakživa túto čarovnú schopnosť. Zblížiť ľudí, ukázať, že jeden druhému sme si ako-tak rovní, že sa na konverzáciu s daným človekom tešíme, prípadne, že sa tešíme, až ho znova stretneme.

Celé sa to začalo už dávno, vraj ešte skôr, ako sa narodila moja prababka. Vtedy si ľudia začali ukazovať dlane navzájom, aby ukázali, že v nich neskrývajú žiadne zbrane a že ich jedinou zbraňou sú štipľavé poznámky či vražedné pohľady. A možno sem-tam nejaký nájomný vrah v kríkoch, ktorý odvedie svoju prácu po skromnom stretnutí v lese.

Od tej doby sa okolo podávania rúk vyvinula celá veda. Špekulanti zo sociológie a iných logizmov si všímali detailov a napísali o tom knižky pre amatérov. Vďaka nim potom viete čítať „z dlane" a všeličo vyzistiť z jediného podania rúk. Napríklad, žlté končeky prstov znamenajú, že osoba je fajčiar, v prípade nechtov možno vidieť, ako sa správa v stresových situáciach. Tiež dokážete určiť, či si dotyčný myslí, že je nadradený, a preto sa snaží umiestniť svoju ruku nad vašu, či sa potí a cíti sa nesvoj. Alebo o vás vôbec nemá záujem, a preto vašu dlaň nestíska. Pozor na dámy, to už je trošku iný prípad.

Jedno podanie rúk som ale nedokázala zaradiť.

Ahoj, pozdravil ma, podal mi ruku. Chalan, o hlavu vyšší, mi predstrčil svoju ruku ako správne naučený gentleman. Do jeho dlane som vložila svoju, jemne stlačil. Hľadala som, ako by som mohla aplikovať svoju nadobudnutú znalosť, ale pri ňom akoby všetky normy mizli. Žiadny extrém, len obyčajné a poriadne podanie rúk. Dokonalosť?

Sebakontrola, automaticky mi prebleslo. Naučil sa udržiavať si ruky v poriadku, aby neukázal jedinú slabosť svojim nepriateľom, vkradnúť sa do ich mysli, len aby zapochybovali o svojich schopnostiach? Aby zmiatol? Poplietol predsudky? Zahral si kocky s niečim vedomím? Otriasol mnou. Od toho dňa sme sa nevideli, ale stále neviem, či bol naozaj taký, ako hovoril svojimi rukami, doteraz nedokážem zabudnúť na to podanie rúk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?